Zpráva ze služební cesty Klubu Komenský
(24. – 29.3.2023)
Pracovní cesta začala v pátek 24.3.2023 odjezdem z Brna (12:30 hod) do Willachu, kde jsme se ve večerních hodinách ubytovali.
Ráno jsme pokračovali do Říma, kam jsme dorazili ve večerních hodinách. Následovalo ubytování a příprava na nedělní program. Během neděle jsme se seznamovali nejen s římskými památkami, ale také jsme získávali teoretické informace o italském školství. Chtěli jsme být připraveni na pondělní návštěvu školy.
V pondělí (27.3.2023) jsme se hned po snídani vypravili do České školy, která sídlila v Koleji sv. Jana Nepomuckého. Přivítal nás opat koleje, provedl nás zahradou a přilehlými prostorami, seznámil nás s činností koleje, kde pobývají a jsou připravováni budoucí kněží. Vyzkoušeli jsme si znalosti o českých mučednících.
Další část dne byla věnována České škole (MŠ,ZŠ), jejím prostorám, projektům (věnovaným významným českým osobnostem), způsobům výuky, životu školy a možnostem, kterých se škole dostává. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého a pro naši práci inspirativního. Zaujal nás zájem rodičů o dvojjazyčnou výuku svých dětí i o zapojení rodičů do života školy.
Den jsme ukončili přípravami na zpáteční cestu, která byla přerušena noclehem v Udine. Domů jsme přijeli v úterý 29.3.2023 ve večerních hodinách (19:00hod).
Zapsala: Jaroslava Bělková
Zpráva o průběhu a výsledcích služební cesty
Ve dnech 3. 10. – 1. 7. 10. 2017 se uskutečnila vzdělávací akce „ Nové trendy ve vedení škol a školských zařízení“ (akreditace MŠMT č. j. 21996/2013-1-504) se zaměřením na současnou problematikou polského školství. Hlavním cílem vzdělávání bylo seznámení s aktuálně probíhající reformou polského vzdělávacího systému a se souvisejícími návaznostmi organizačními, pedagogickými a ekonomickými. Důvodem zájmu škol o tuto problematiku je především široký rozsah spolupráce, která je mezi českými a polskými školami všech úrovní realizována na bázi partnerských smluv mezi školami, mezi obcemi i mezi regiony, která se však také rozvíjí na platformě resortních nebo evropských projektů. Informovanost o aktuálních organizačně-pedagogických souvislostech probíhající reformy je proto významná jak pro školy, které jsou momentálně do vzájemné kooperace s polskými školami zapojeny, tak pro školy, které potenciální spolupráci připravují nebo zvažují. Účastníci vzdělávání měli možnost seznámit se s průběhem a souvislostmi reformy na úrovni středního školství během setkání a workshopu s pedagogy a vedením lycea ve Vratislavi (Liceum Ogólnoksztalace Nr XII im. Boleslawa CHrobrego we Wroclawiu), s pedagogy a vedením základních škol v Poznani (Szkoła Podstawowa nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu) a Hnězdně (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Šwietego Wojciecha, Czarnieckiego 7, Gniezno), s pedagogy a vedením předškolního vzdělávacího zařízení v Poznani (Przedszkole nr 74 im. Misia Uszatka, ul. Kazimierza Wielkiego 19/21, Poznań) a s představiteli odboru školství Úřadu města Poznaně a odboru rozvoje města ((Urząd Miasta Poznania, Wydział Oświaty - zástupce ředitele odboru Wiesław Banaś, Wydział Rozwoju Miasta - Agnieszka Susicka). V rámci doprovodného programu měli účastníci vzdělávání možnost navštívit Dům kultury města Poznaně a seznámit se kulturními a vzdělávacími aktivitami tohoto zařízení i s historií objektu, seznámit se s historií a cennými artefakty katedrály v Hnězdně a krátce navštívit město Lešno, spjaté s působením Jednoty bratrské a Jana Amose Komenského. Součástí semináře byla rovněž problematika vzdělávání žáků se specifickými vzdělávacími potřebami (návaznost na projekt MSM0021622443). Získané informace a kontakty jsou pro zúčastněné vedoucí pracovníky ve školství podkladem pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a pro realizaci partnerské nebo projektové spolupráce v rámci odpovídajícího stupně a zaměření vzdělávání.
V Brně 10. 10. 2017 Za Klub Komenský, z. s.
PaedDr. Ivo Martinec CSc.
_______________________________________________________________________________________________________________
Zpráva o průběhu a výsledcích služební cesty
Vzdělávací akce „Nové trendy ve vedení škol a školských zařízení“ se uskutečnila na řeckých školách ve dnech 3. 4. – 8. 4. 2017 se zaměřením na aktuální vzdělávací otázky a problematiku inkluze v podmínkách řeckého školství, konkrétně ve městech Emborio, Fira a Oia. Cílem akce bylo seznámení se současnými vývojovými trendy ve vývoji vzdělávacích programů v podmínkách jednoho ze států EU s tisíciletou tradicí vzdělanosti. Program byl také zaměřen na porovnání českého a řeckého vzdělávacího systému, na obecné otázky výchovy a problematiku školství se zřetelem k otázkám řízení škol a ve vazbě na tradice kontaktů mezi Řeckem a Českou republikou v oblasti vzdělávání, kultury a sociální problematiky.
Akreditace MŠMT
Č. j. 15522/2016-1-493
Realizovaný program:
3. 4. 2017 – doprava účastníků po trase Brno – Mikulov - Vídeň (Rakousko) – Athény - Fira (Řecko, ubytování - 5 nocí).
4. 4. 2017 – 7. 4. 2017 - exkurze do škol pro základní a střední vzdělávání (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΙΑΣ, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΗΡΑΣ, Γυμνάσιο ΕΜΠΟΡΙΟ) a do mateřské školy a stacionáře pro žáky vyžadující speciální péči. Na školách byly pro českou delegaci připraveny workshopy s vedením škol a pedagogy se zaměřením na seznámení s řeckým vzdělávacím systémem a problematikou vzdělávání v rámci zaměření semináře. Řecký vzdělávací systém je rozdělen do tří úrovní: primární, sekundární a terciární s další, postsekundární úrovní, zajišťující odbornou přípravu. Základnímu vzdělání předchází příprava v mateřské škole v době trvání alespoň jednoho roku.Na šestiletou základní školu (věk žáků 6 až 12 let) navazuje dvoustupňové středoškolské vzdělání: tříleté gymnázium, po kterém studenti mohou navštěvovat lyceum (lykeion, akademicky orientovaný vyšší stupeň střední školy) nebo odborné školy. Terciární vzdělávání poskytují univerzity, polytechnické školy a další speciálně zaměřené školy (např. vojenské apod.), umožňující dosáhnout bakalářský, magisterský nebo doktorský stupeň vzdělání. Všechny úrovně spadají pod řízení ministerstva školství, výzkumu a církevních záležitostí, které vykonává centralizovanou kontrolu nad státními školami (předepisování osnov, jmenování pracovníků a řízení toku finančních prostředků).Do působnosti ministerstva spadají také soukromé školy, vykonává nad nimi dohled. Na regionální úrovni je role dohledu ministerstva vykonávána prostřednictvím krajských ředitelství pro primární a sekundární školství, působí v každé prefektuře; v konkrétních podmínkách navštívených škol sídlí školská správa ve správním centru prefektury ve městě Ermoúpoli (Syros). Česká delegace měla možnost se seznámit se základními systémovými otázkami vzdělávání v Řecku, s problematikou inkluze v podmínkách škol a obecněji v podmínkách řeckého školství, s návazností základního vzdělávání na předškolní a střední vzdělávání a s koncepcí mimoškolních aktivit a uměleckého vzdělávání a s aktuálními projekty škol v oblasti inovativních vzdělávacích procesů. Významným limitujícím faktorem jsou v současnosti ekonomické možnosti řeckého státu, důležitou roli však představuje i spolupráce škol s místí samosprávou, podnikatelskou sférou a s rodiči. Důraz je kladen i na osobní kontakt, individuální práci se žáky i rodiči, vytváření atmosféry vzájemné důvěry a kooperace. Inkluze je integrální součástí vzdělávacího systému a je uplatňována diferencovaně se zřetelem ke konkrétním potřebám žáků vyžadujících specifický vzdělávací přístup. V rámci akce se přítomní členové Klubu Komenský, z. s., sešli na výročním shromáždění. Účastníci semináře měli možnost seznámit se i s významnými lokalitami přírodního a kulturního charakteru (vulkanický ostrov Nea Kameni, archeologický areál Akrotiri).
8. 4. - zpáteční cesta – Athény, Vídeň, Brno.
====================================================================================================
.........................................................................................................................................................................................................
Ve dnech 2. 11. – 8. 11. 2014 proběhla v rámci akreditovaného vzdělávacího programu „Nové trendy ve vedení škol a školských zařízení“ exkurze s tematickým zaměřením na aktuální problematiku francouzského školství s návštěvami škol v departmentu Gers (Francie, oblast Midi-Pyrenée), partnerském regionu Jihomoravského kraje.
Cílem akce bylo seznámení se současnými vývojovými trendy ve vyučovací technice, ve vybavení škol a ve vývoji vzdělávacích programů. Exkurze byla také zaměřena na porovnání českého a francouzského vzdělávacího systému, na obecné otázky výchovy a problematiku školství se zřetelem k otázkám řízení škol.
Pozvánka k účasti ( již konané akce):
Klub Komenský, občanské sdružení nabízí možnost účasti na odborné exkurzi s tématem
„ Nové trendy ve vedení škol a školských zařízení“
zaměřenou na seznámení s aktuální problematikou francouzského školství, s návštěvami škol v departmentu Gers (Francie, region Midi-Pyrenée), partnerském regionu Jihomoravského kraje.
Cílem akce je seznámení se současnými vývojovými trendy ve vyučovací technice, vybavení škol a ve vývoji vzdělávacích programů. Tematická exkurze bude také zaměřena na porovnání českého a francouzského vzdělávacího systému, na obecné otázky výchovy a problematiku školství se zřetelem k otázkám řízení škol. Vzhledem ke spolupráci s Jihomoravským krajem při přípravě exkurze je počítáno se zaměřením akce na problematiku škol zřizovaných Jihomoravským krajem, ve spolupráci s dalšími školskými institucemi. Do programu je však současně zahrnuta i návštěva základních škol a předškolních zařízení a informace o situaci těchto stupňů vzdělávání v Francii.
Termín: 19. – 25. 10. 2014 (jedná se o předpokládaný termín, který zatím nebyl zástupcům kraje francouzskou stranou definitivně potvrzen.)
Akreditace MŠMT
Č.j. 21996/2013-1-504
Cena: nečlen 14 280,-Kč
Cena zahrnuje:
vzdělávací náplň exkurze
dopravu vč. zahraničních nákladů
6x ubytování – dvoulůžkové pokoje s přísl.
organizační náklady na zajištění exkurze
Program:
1. den odjezd v 05.15 hod. ráno, cesta autobusem po trase Brno, Praha, Rozvadov, Besancon, ubytování.
2. den cesta údolím řek Rhony a Garonny do Auch (hlavní město departmentu), ubytování
3. den program ve školách
4. den program ve školách
5. den kulturně-poznávací program s návštěvou města Toulouse (centrum regionu, historický střed města, dle možnosti montážní závod letadel Airbus)
6. den odjezd směr Německo, cestou nocleh v hotelu
7. den návrat do Brna ve večerních hodinách
Závazné přihlášky můžete zasílat do 28. 8. 2014 na e-mail: klubkomensky@seznam.cz
Přihlášení účastníci obdrží obratem upřesněný program a podklady pro fakturaci.
Za Klub Komenský, o.s.
Ivo Martinec, Nikol Minářová
POZVÁNKA NA VZDĚLÁVACÍ SEMINÁŘ
Klub Komenský, o.s. srdečně zve vedoucí pracovníky škol a školských zařízení na vzdělávací seminář „Aktuální otázky řízení škol a školských zařízení“. Cílem vzdělávacího semináře je seznámení s aktuálními právními normami souvisejícími s řídicí činností v resortu školství, a to zejména se zaměřením na Nový občanský zákoník.
Číslo akreditace: MŠMT – 42677/2013-1-927
Datum konání: čtvrtek 18. září 2014, od 9,00 do 14,00 hodin.
Místo konání: Brno. Místo bude upřesněno.
Lektor: JUDr. Kateřina Hornochová, předsedkyně senátu Nejvyššího soudu České republiky
Cena: člen Klubu Komenský 650,-Kč
nečlen Klubu Komenský 750,-Kč
Cena zahrnuje malé občerstvení.
Vyplněnou závaznou přihlášku (přiloženou v příloze) zašlete na e-mail klubkomensky@seznam.cz do 30. června 2014.
PaedDr. Ivo Martinec
za Klub Komenský, o.s.
Toskánsko- přihláška.docx (11706)Akce
NOVÉ TRENDY VE VEDENÍ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ
- seznámení s aktuální problematikou italského školství s návštěvami škol v Toskánsku (Itálie), partnerském regionu Jihomoravského kraje
Cílem akce je seznámení se současnými vývojovými trendy ve vyučovací technice, vybavení škol a ve vývoji vzdělávacích programů. Tematická exkurze bude také zaměřena na porovnání českého a italského vzdělávacího systému, na obecné otázky výchovy a problematiku školství se zřetelem k otázkám řízení škol. Vzhledem ke spolupráci s Jihomoravským krajem při přípravě exkurze je počítáno se zaměřením akce na problematiku škol zřizovaných Jihomoravským krajem, ve spolupráci s dalšími školskými institucemi je však současně do programu zahrnuta i návštěva základních škol a předškolních zařízení a informace o situaci těchto stupňů vzdělávání v Itálii.
Termín: 15. – 19. 10. 2013
Akreditace MŠMT v rámci DVPP
Č.j. 21996/2013-1-504
Cena: 8 940,-Kč
Cena zahrnuje:
vzdělávací náplň exkurze
dopravu vč. zahraničních nákladů
4x ubytování – dvoulůžkové pokoje s přísl.
organizační náklady na zajištění exkurze
Program:
1. den: odjezd v 05.15 hod. ráno, cesta autobusem po trase Brno, Wien, Tarvisio, Bologna, Florencie, ubytování
2.a 3. den: návštěva středních a základních škol a předškolních zařízení dle určení italské strany a setkání se zástupci školské správy (přesný rozpis a časový harmonogram obdrží účastníci exkurze)
4. den: kulturně-poznávací program v Toskánsku
5. den: dle možnosti návštěva české školy (výuka jen v sobotu) ve Florencii a volno k návštěvě muzeí
6. den návrat do Brna v ranních hodinách
Kompletně vyplněnou závaznou přihlášku (včetně členství v Klubu Komenský, o.s.) zašlete na e-mail: klubkomensky@seznam.cz do 16. září 2013, obratem Vám bude účetní klubu zaslána faktura.
Za Klub Komenský, o.s.
Ivo Martinec, Nikol Minářová
Přihláška na tomto odkazu: Toskánsko- přihláška.docx (11,4 kB)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vážení členové Klubu Komenský,
srdečně Vás zveme ve středu 5.prosince 2012 od 17,00 hodin do restaurace U Kamenné panny na Orlí 16 v Brně, kde se uskuteční valná hromada občanského sdružení Klubu Komenský spojená s vánočním posezením.
Za správní radu
Mgr. Nikol Minářová
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Klub Komenský, o. s.
nabízí ředitelům škol, vedoucím pracovníkům školství a představitelům obcí nebo regionů pověřených řízením oblasti školství
účast na seminaři
„ČESKÉ MENŠINOVÉ ŠKOLSTVÍ V CHORVATSKU“
Datum konání: 6. – 9. listopadu 2012.
Lektor: PaedDr. Ivo Martinec a pan Bílek – poslanec Parlamentu Republiky Chorvatsko.
Cena: člen Klubu Komenský – 7 390,- Kč
nečlen Klubu Komenský – 8 120,- Kč
Cena zahrnuje vzdělávací náplň, informační materiály, dopravu a ubytování během celého semináře. Účastníci si hradí stravování a pojištění.
Seminář se uskuteční ve spolupráci s českými školami v Daruvaru (Gymnazium v Daruvaru, Česká základní škola J. A. Komeského v Daruvaru , Česká základní škola v Koncenici, Mateřská škola Ferda Mravenec v Daruvaru, Střední škola obchodu a cestovního ruchu v Daruvaru) a Svazem Čechů v Republice Chorvatsko pod záštitou pana Vladimíra Bílka, poslance Parlamentu Republiky Chorvatsko za českou a slovenskou menšinu.
Číslo akreditace MŠMT: 10085/2010-25-209.
Rámcový program semináře:
Útery 6. 11. – odjezd z Brna v 7. 30, přejezd do Daruvaru přes Slovensko a Maďarsko, ubytování účastníků v lázeňské části Daruvaru, setkání s představiteli svazu Čechů a podrobné seznámení s programem ve školách.
Středa 7. 11. – dopoledne návštěva škol, odpoledne seznámení s Daruvarem a se současnou situací České menšiny v Chorvatsku a s její historií.
Čtvrtek 8. 11. – dopoledne program ve školách, odpoledne návštěva Českého domu v Záhřebu a setkání s panem V. Bílkem, poslancem chorvatského parlamentu.
Podrobný program semináře obdrží přihlášení účastníci.
Kliknutím na tento odkaz: přihláška.doc 27,5 kB si stáhněte a otevřete přihlášku na akci.
Vyplněnou závaznou přihlášku zašlete na e-mail klubkomensky@seznam.cz do 5.10. 2012.
Za Klub Komenský PaedDr. Ivo Martinec